Cele leczenia alkoholizmu

czy da się wyleczyć alkoholizmMówiąc o leczeniu alkoholizmu trzeba sobie postawić zawsze za cel doprowadzenie do takiej sytuacji, w której osoba uzależniona będzie już w stanie poradzić sobie bez alkoholu. Uzależnienie jest naprawdę trudną chorobą, z którą ciężko się walczy. Co za tym idzie doprowadzenie do sytuacji, w której będzie się chciało żyć w abstynencji będzie bardzo trudne. Również dlatego, że osoba często w ogóle takiego stanu rzeczy sobie nie wyobraża i uważa, że musi pić. Metody leczenia Uważa się, że najskuteczniejszą metodą leczenia pozostaje zawsze psychoterapia, która będzie dawać rzeczywiście najlepsze efekty. Szacunki mówią o tym, że nawet około 40% osób, które podejmują się takiego leczenia osiągają odpowiednie efekty. Najważniejsze postawić sobie pewne cele, które trzeba w takim leczeniu realizować. Warto tutaj pamiętać o tym, by:

- być świadomym tego, że w ogóle jest się uzależnionym

- podjąć próbę analizowania swojego picia, by potrafić uczyć się życia bez picia a co za tym idzie wracać do normalnego życia

- podjąć decyzję o tym, że chce się przestać pić

- uczyć się prawidłowych zachowań, dzięki którym będziemy mogli skutecznie radzić sobie z problemami alkoholowymi

- żyć w taki sposób, by w nawet bardzo trudnych problemach życiowych z alkoholem sobie poradzić.

leczenie alkoholizmuTakie cele w rzeczywistości nie są jakieś szczególnie trudne i jeśli ma się odpowiednie zaparcie można je zrealizować. Trzeba jedynie starać się podejmować działania według określonego przez lekarza planu i w ten sposób na pewno dojdzie się do efektów. Druga forma to leczenie farmakologiczne, ale tutaj raczej mówi się o mniejszych efektach. Zazwyczaj stosuje się Esperal, który nazywany jest popularnie zaszyciem się. W rzeczywistości jest to tak zwany Disufiram, który może być określony jako lek. Po jego zaszyciu w momencie wypicia będą się pojawiać nieprzyjemne dolegliwości u osoby, która sięgnęła po alkohol. Uważa się jednak, że taki lek jest szczególnie niehumanitarny i wielu lekarzy stara się go regularnie krytykować. Oczywiście co za tym idzie dąży się do jego wycofania ze sprzedaży również dlatego, że może prowadzić do wielu różnych problemów ze zdrowiem. Niekiedy nawet po spożyciu może doprowadzić do zgonu. Poza tym niekiedy stosuje się także leki antydepresyjne, które nie są raczej formą leczenia, ale tylko będą gwarantować łagodzenie problemów, które wiążą się z uzależnieniem na gruncie psychologicznym.

17 czerwca 2015

dr Marek Zubilewicz

Lekarz psychiatra