Współuzależnienie to też problem

uzależnienie od alkoholuJeśli ktoś jest uzależniony od alkoholu to jego problem nie dotyczy tylko jego samego ale także całej rodziny. Dlatego właśnie konsekwencje uzależnienia będą szczególnie przykre. Jeśli chce się takiej osobie pomóc, trzeba wiedzieć, że nie ma się wpływu na jej trzeźwość i tak naprawdę nigdy nie jest się powodem uzależnienia. W momencie, gdy trzeba żyć w takiej rodzinie powinno się myśleć o swoich potrzebach. Trzeba tutaj żyć zdrowym egoizmem i dbać o siebie. Zmianę zaczynamy właśnie od siebie. Pomocy w takich sytuacjach warto szukać w specjalizujących się w tym poradniach, które realizują profesjonalne programy wsparcia. Trzeba zadbać o skuteczne ratowanie siebie, dzieci a także dbać o budowę własnego terytorium życia poza uzależnieniem.

Nie można kontrolować stale uzależnionego, bo to i tak nie przyniesie efektów. Dużo lepiej zatroszczyć się o kwestię leczenia i zacząć je organizować. Czasami lepiej nie pomagać osobie uzależnionej, tylko doprowadzić do tego, że sama poczuje jakie są konsekwencje picia i stanie się odpowiedzialna za swoje zachowanie. Osoby takiej nie można chronić, trzeba chronić siebie i dzieci, co ma stać się motywacją dla alkoholika. W momencie, gdy powstaje współuzależnienie buduje się także silna więź, która prowadzi do chętnie kontrolowania. Tak naprawdę jednak nie ma się na to rzeczywistego wpływu. Bierzemy odpowiedzialność na siebie zastępujemy uzależnioną osobę. Budujemy dla niej chore usprawiedliwienie i dalej właściwie stajemy się powodem budowania problemów.

leczenie ambulatoryjne alkoholizmuJeśli pojawia się uzależnienie od alkoholu pojawiają się często również akty agresji i przemocy. W związku z tym podjęcie szybkiego leczenia jest tutaj bardzo ważne. Zaczyna się od całkowitego odtruwania organizmu. Dalej dopiero można realizować skuteczne leczenie ambulatoryjne, w ramach którego stawia się na spotkania, gdzie realizowana jest skuteczna pomoc. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces i trzeba się do niego przyłożyć. Osoba współuzależniona musi zadbać o pomoc dla siebie. warto skorzystać w takim przypadku ze wsparcia psychologa, który pomoże nam wyjść skutecznie z takich problemów.

11 czerwca 2015

Marta

Trzeźwa alkoholiczka