Problemy z alkoholem w rodzinie - jak sobie z nimi radzić

jak postępować z alkoholikiemAlkoholizm to problem, z którym bardzo trudno sobie radzić. Często osoba chora jest źle wspierana przez nas i to nie ułatwia wyjścia z problemów. Nie można uważać, że alkoholik zachowuje się jak dziecko, które jest niegrzeczne. Tak naprawdę jest on poważnie chory i stosowanie kar czy wymuszania nie będzie przynosić efektów. Nie warto również kłócić się z taką osobą, szczególnie jeśli jest ona akurat jest pod wpływem alkoholu, ponieważ takie kłótnie są naprawdę jałowe i nie będą przynosić żadnych efektów, a alkoholik będzie czuł się wygrany. Powinniśmy pamiętać, że alkoholizm to choroba, która niszczy mózg i powoduje ubytki w pamięci w związku z czym nie można dziwić się dziwnym zachowaniom osoby uzależnionej, która uważa się za wszechwiedzącą. Dlatego najlepiej postawić na to, by zawsze przedstawiać jej suche fakty.

Powtarzanym błędem będzie także nadmierne ufanie osobie uzależnionej w jej obietnice. Powinniśmy pamiętać, że bardzo często są one dawane na odczep się a alkoholik nie planuje w ogóle zerwać swojej spirali kłamstw, którą dłuższy czas nakręca. Nie należy także grozić takiej osobie a jeśli już to nie w taki sposób, który i tak nie będzie mógł zostać spełniony. Działając w ten sposób staniemy się w oczach osoby uzależnionej niepoważnymi, ponieważ swoich gróźb nie będziemy w stanie spełniać. Nie podejmujemy prób szantażowania, ponieważ one także nie dają efektów. W taki sposób buduje się poczucie winy, ale nie ma efektów leczenia. Trzeba starać się o to, by taka osoba czuła jak największe wsparcie. Unikajmy kontroli czy zabierania jej alkoholu, ponieważ ona i tak będzie w stanie dotrzeć do niego w inny sposób. Z taką osobą nie można oczywiście pić alkoholu, ponieważ w taki sposób jego problem się nie zlikwiduje.

zachowanie alkoholikaAlkoholik musi poczuć konsekwencje swojego zachowania w związku z tym nie powinno się go zastępować w ramach codziennych obowiązków. To on musi ponosić konsekwencje swoich zachowań, nawet jeśli to sprowadzi go na dno. Leczenie takiego uzależnienia nie przyniesie natychmiastowych efektów. Trzeba być naprawdę cierpliwym i liczyć się z tym, że ta choroba jest przewlekła i potrzeba dużo czasu, by ją skutecznie pokonać. Będzie to trudny dla alkoholika czas i dlatego trzeba starać się o to, by jak najbardziej go wtedy wspierać. Tylko przez takie wsparcie można dla niego zbudować takie warunki, dzięki którym z czasem będzie mu dużo łatwiej pokonać takie uzależnienie.

25 maja 2015