Rodzina z problemem alkoholowym

choroba alkoholowaAlkoholizm można określić naprawdę bardzo prosto jako chorobę, w której osoba nie jest w stanie kontrolować swojego picia alkoholu. W naszym kraju pojawia się dużo takich problemów, ponieważ badania mówią, że nawet 16 % naszych rodaków ma problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Dodatkowo, jeśli pojawia się ten problem to cały dom osoby uzależnionej jest postawiony w trudnej sytuacji. Uzależnienie wpływa chyba na wszystkie sfery życia i dlatego w domu mogą się pojawić również problemy z agresją, przemocą. Oczywiście w większości przypadku będą do tego dochodzić problemy finansowe. Gdy jedna osoba pije nadmiernie będzie cierpieć na tym rzeczywiście cała rodzina. Pojawiają się leki, upokorzenie, wstyd. Za tym będą oczywiście szły także inne problemy. W domu dochodzi najczęściej do rozpadu rodzinnych więzi, a to będzie miało swoje kolejne skutki w codziennym życiu. okazuje się w wielu przypadkach, że przez to ludzie nie potrafią sobie poradzić.

W wielu rodzinach picie następuje z pokolenia na pokolenie i jego zaprzestanie jest bardzo trudne. Synowie wynoszą z domu wymodelowany obraz pijącego mężczyzny, córka wychodzi z domu i wybiera często mężczyznę, które również spożywa nadmiernie alkohol. W rodzinie, gdzie jest alkohol są także problemy z zaufaniem. Dalej idzie nadmierna nerwowość, kłopoty z kontaktami ze światem zewnętrznym i gniew. Początkowo gniew dotyczy osoby uzależnionej, ale z czasem będzie przechodził także na innych. Najczęściej będą to sytuacje nerwowości między członkami rodziny, z którymi będzie trudno sobie poradzić. Ostatecznie w chorobie alkoholowej w domu wszyscy mieszkańcy przechodzą napady rozpaczy, problemów emocjonalnych. Zazwyczaj buduje się poczucie ogromnego wstydu, który będzie trudno pokonać. Wśród innych będziemy się niepewnie czuli ponieważ będziemy wstydzić się tego co dzieje się w naszym domu.Dlatego pojawiają się problemy z kontaktami ze światem zewnętrznym, by tajemnica nie wyszła na jaw.

28 maja 2015

dr Marek Zubilewicz